Softver se deli na:
- sistemski (najznačajniji sistemski softver je operativni sistem) i
- aplikativni.
Sistemski softver osim operativnog sistema obuhvata i mnoge uslužne programe (za pisanje programa, za održavanje računara, antiviruse itd.).
Operativni sistem (OS) je sloj softvera koji posreduje između hardvera i aplikativnog softvera. On upravlja svim resursima računara (procesorom, memorijom, periferijskim uređajima) i stavlja ih na raspolaganje aplikativnim programima. Korisnici obično OS identifikuju sa izgledom ekrana, ali ovaj deo je samo tanak sloj OS i naziva se Korisnički interfejs (user interface UI) ili školjka (shell). Najznačajniji i najveći deo OS naziva se jezgro (kernel).
Danas su skoro svi operativni sistemi višeprogramski (multitasking).
Virtuelna memorija je tehnika koja se koristi za upravaljanje memorijom u okviru OS i koristi disk kao proširenje glavne memorije.
Programi koji omogućavaju da se konkretni hardverski uređaji koriste uz neki OS nazivaju se drajveri (device driver).
Najznačajniji operativni sistemi danas:
- Windows (Microsoft) – komercijalni
- Linux (Ubuntu, Linux Mint…) – slobodan operativni sistem.
- Mac OS (Apple) – komercijalni, namenjen Apple Mac računarima.
Aplikativni softver se može podeliti na softver za pristup internetu, za kancelarijsko poslovanje, za rad sa slikama, crtežima, video zapisima, zvukom, obrazovni softver…
Knjiga: str. 99-124
Zadatak:
Možemo iskoristiti i različite izvore informacija na internetu da bi malo istraživali i napravili poređenje između različitih verzija operativnih sistema.
Razvoj i karakteristike prethodnih verzija OS možete pogledati na OVOM LINKU.
Pronađite informacije o OS za mobilne telefone: iOS, Android i Windows Phone (grupni rad).
.